SASTANAK U VLADI KS O ZAŠTITI PRAVA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Predstavnici Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo danas su u zgradi Kantona Sarajevo održali sastanak sa ministricom za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Jasnom Agić i ministricom pravde i uprave KS Mersom Kusturom o zaštiti prava državnih službenika i namještenika u organima državne službe KS u vrijeme stanja prirodne nesreće uzrokovanog virusom COVID-19, izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora i radu Upravne inspekcija.

Na sastanku je istaknuto da je pandemija koja je uzrokovana corona virusom nešto na što nismo mogli biti adekvatno spremni, niti kao pojedinci niti kao društvo, nešto što se nije moglo predvidjeti ili protiv čega se moglo preventivno djelovati.

Pandemija je uzrokovala stanje prirodne nesreće, uvođenje različitih mjera koje su za cilj imale sprečavanje širenja zaraze, ali isto tako su direktno uticale na normalne procese rada u svim granama, pa tako i u državnoj službi.

Konstantno i svakodnevno prateći opću situaciju, te mjere koje su se postepeno uvodile, kao Sindikat čiji je osnovni cilj starati se o pravima i interesima svih državnih službenika i namještenika u KS, pokušali smo uspostaviti dobru komunikaciju prvenstveno kroz sindikalne organizacije sa rukovodiocima organa državne službe a kao reprezentativni sindikat sa Vladom KS, kroz razne dopise i zahtjeve putem koji smo tražili da se prvenstveno vodi računa o zaštiti zdravlja I života svih državnih službenika i namještenika, da se izdaju jasne instrukcije kako se ne bi prije svega narušilo zdravlje svih u organima državne službe, proces rada i kršenje prava iz radnog odnosa.

Na žalost ma koliko da smo se trudili nismo mogli spriječiti određene zloupotrebe naših prava i diskriminaciju u odnosu na druge grane, istakli su predstavnici našeg Sindikata.

„Prije nego navedemo sve pojedinačne probleme na koje smo naišli u proteklom periodu, želim jasno i s ponosom naglasiti da su svi državni službenici i namještenici u Kantonu Sarajevo u ovim vanrednim i teškim okolnostima dali svoj nesebičan i kontinuiran doprinos nesmetanom i uspješnom funkcionisanju svih organa državne službe KS, te time sačuvali njegovo funkcionisanje i zbog toga im trebamo pokazati veliku zahvalnost“, rekao je predsjednik Sindikata Elvis Zornić.

Prvi udar na prava državnih službenika i namještenika su pokrenuli upravo oni koji su trebali da ih zaštite, tj. Vlada FBiH (Vlada KS nije direktno, ali je pokušala da ispita puls na sastanku sa sindikatima I predstavnicima poslodavaca) pretpostavljamo zbog velikog pritiska poslodavaca, koji su sebično pokušavajući da zaštite svoj kapital predložili set mjera pomoći privredi, a jedan od glavnih aduta je bio smanjenje plata u javnom sektoru sa velikim težištem na plate državnih službenika i namještenika.

Sindikat je naglasio da državni službenici i namještenici godinama nose etiketu uposlenika u javnom sektoru koji imaju enormno velike plate iz razloga što se poistovjećuju sa raznim nosiocima funkcija (izabranim ili pravosudnim), a mi dobro znamo da to nije tako.

Također je bitno naglasiti to da bi jedna država postojala po demokratskim postulatima moraju postojati institucije organa državne službe a samim time i oni koji će u njima raditi, što znači da naša radna mjesta nisu izmišljena i da mi nismo nikavi državni uhljebi.

 „Apsolutno niko nema pravo na taj način unositi nesigurnost među državne službenike i namještenike pogotovo na jedan bahat način kako je to prvenstveno najavljivao premijer FBiH, ponašajući se kao da je državna služba njegova privatna svojina. Mi smo jasno osudili takve nastupe, jasno smo sve ovo Vama rečeno iznijeli i premijeru KS, drugim sindikatima i predstavnicima poslodavaca“, rečeno je na sastanku.

Drugo na šta je Sindikat pokušao blagovremeno ukazati jeste diskriminacija koja je učinjena prema državnim službenicima i namještenicima, kada je ukinut javni prevoz, te uveden vanredni samo za uposlenike zdravstva i sigurnosti, dok za sve nas koji smo također dolazili na posao dali svakodnevno ili periodično nije obezbjeđeno ništa te smo bili prinuđeni snalaziti se o vlastitom trošku i takvo stanje je nepromjenjeno do današneg dana.

Dalje kasnile su nabavke opreme lične zaštite, Sindikat je konkretno tražio od Vlade KS da se postara da nabavi potrebnu opremu (maske, rukavice, dezinfekciona sredstva itd.), izvrši podjelu istih svim organima državne službe Kantona Sarajevo, ali na žalost takva organizacija je izostala, pa smo prvih sedmica bili prisiljeni sami se snalaziti i kupovati tu zaštitnu opremu, opet o vlastitom trošku.

Čak i kada je nabavljena ta oprema bilo je raznih zloupotreba i diskriminacije, od toga da su radnici morali zaduživati maske i rukavice, do toga da ukoliko neko dođe sa svojom opremom nema pravo na zaštitnu opremu koju je poslodavac obavezan dati. 

U danima kada se morala pokazati humanost i briga za ljudsko zdravlje i živote, na žalost pokazivala se sebičnost, loša organizacija, nerazumjevanje i nepotrebno pokazivanje sile položaja.

Kasnile su isplate naknada za prevoz, Vlada je donosila jednostrane zaključke i odluke bez konsultacija sa socijalnim partnerima, što je dovelo do raznih špekulacija i dodatno unosilo nemir i nesigurnost među radnike.

Tražilo se od Vlade da rukovodiocima izda jasna i jednobrazna upustva oko organizacije rada i vođenja šihterica, ali na žalost i to je ili izostalo ili zakasnilo, pa su tako u pojedinim institucijama uposlenicima bez njihove saglasnosti bukvalno oteti preostali dani godišnjeg odmora iz 2019. godine.

Rukovodioci su dane za koje su radnici poslani na rad od kuće pisali jednostrano bez saglasnosti radnika, bez bilo kave opće odluke ili preporuke sa većih nivoa vlasti, preko šihterica prikazali kao da su uposlenici koristili godišnji odmor, na taj način čineći grubo kršenje zagarantovanih i stečenih prava, te na taj način ostavivši mnoge bez prava na naknadu za topli obrok.

Ministrice su upoznate da su pojedine sindikalne organizacije zatražile i inspekcijski nadzor nad ovakvim postupanjem i mišljenje ministarstva, ali do danas nema nikakvog odgovora niti ima informacija da je bilo nekakvih postupanja inspekcije.

Zaključeno je da su zbog loše organizacije procesa rada i kršenja prava iz radnog odnosa većinom odgovorni određeni rukovodioci organa državne službe i njihovi pomoćnici.

Što se tiče Kolektivnog ugovora, Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS je ispregovaran, potpisan i objavljen u novembru 2019. godine.

Istim su na naše zadovoljstvo proširena prava državnim službenicima i namještenicima u KS, nakon što su godinama unazad ista bila umanjivana.

Svjesni činjenice da na to mnogi nisu navikli, pa čak i sami državni službenici i namještenici, imamo potrebu biti ponosni na postignuti dogovor.

Na žalost određeni rukovodioci organa državne službe su odbili dosljedno primjenjivati novi Kolektivnu ugovor, počeli su odugovlačiti sa usklađivanjem pravilnika i drugih internih propisa, što je na kraju rezultiralo potrebom da se izvrše izmjene i dopune Kolektivnog ugovora.

„Sindikat je iznio razloge zbog kojih se javila ova potreba, Vlada je to ocijenila prihvatljivim i donijela Odluku o davanju saglasnosti o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS od 27.02.2020. godine, koja je objavljena u “Službenim novinama KS”, broj 8/20, premijer Kantona Sarajevo je u ime Vlade KS, a ja kao predsjednik Samostalng sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika, u ime sindikata, smo potpisali Kolektivni ugovor o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS koji je usaglašen i ispregovaran od strane pregovaračkih timova Vlade Kantona Sarajevo i Sindikata“, rekao je Zornić.

Dodao je da je onda došlo do smjene Vlade i imenovanja nove koja nije u propisanom roku dostavila ovaj kolektivni ugovor na objavu i time je prekršila obavezu iz člana 7.Kolektivnog ugovora.

Bez obzira što još nije stupio na snagu, Kolektivni ugovor o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo je zaključen.

Zbog toga smatramo da je Vlada KS dužna održati sastanak sa sindiktom na temu „Izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora“, te u pisanoj formi nas izvjestiti o razlozima zbog kojih nisu objavljene u Službenim novinama.

“Napominjemo da bez obzira na tu činjenicu izvorni Kolektivni ugovor omogućava prava koja većina državnih službenika i namještenika ne konzumira od novembra 2019. godine, što je osnovani period za tužbe, koje niko ne želi, za koje ako do istih dođe neće biti krivi državni službenici i namještenici, sindikat, već rukovodioci organa državne službe koji svjesno nisu uskladili pravilnike i Vlada KS koja ih nije na to natjerala”, kazao je član Upravnog odbora Sindikata Armin Hrelja.

Predstavnici našeg Sindikata na sastanku su iskazali nezadovoljstvo radom Upravnog inspektorata, njegovim paušalnim, dugoročnim i neefikasnim postupcima, naravno naglašavajući da tu ima pojedinaca koji svoj posao rade ekspeditivno i kvalitetno.

Činjenica da većina organa državne službe nema usklađene pravilnike sa važećim zakonima i Kolektivnim ugovorom, da se rukovodioci tih organa ohrabruju kršiti svoje obaveze, zbog blagih mjera koje im se izriču, jasan su pokazatelj da taj inspektorat ima blag pristup prema svima koji krše zakon.

Sindikat je nadležnom ministarstvu uputio apel da se u skladu sa ovlastima skrene pažnja i informiše inspektorat o našim zamjerkama.

Također, Sindikat je pokrenuo inicijativu da se pokrene akcija obilaska svih organa državne službe radi provjere postojanja svih neophodnih pravilnika, te da li su isti usklađeni sa važećim zakonima, općim aktima i Kolektivnim ugovorom, kao i da se gdje god se utvrde prekršaji počinioci adekvatno sankcionišu.

Ministrica pravde i uprave KS Mersa Kustura informisala je da resorno ministarstvo i Vlada KS imaju poštovanje prema našem sindikatu kao reprezentativnom sindikatu. 

Istakla je da Vlada želi nastaviti socijalni dijalog, au tom pogledu će ubrzo biti održan tematski sastanak Vlade i sindikata zbog Kolektivnog ugovora i izmjena i dopuna. 

Ministrica je kazala da Ministarstvo cijeni državnu službu i zog toga je jasno u proteklom periodu zagovaralo stav da se plaće državnih službenika i namještenika nikako ne smiju smanjivati,a kao dokaz za to je rebalans budžeta iz kojeg je to jasno vidljivo.

Resorno ministarstvo, istakla je ministrica Kistura će poduzeti sve što je u njogovoj nadležnosti da se otklone sve zamjerke koje su istaknute, a tiču se rada Upravnog inspektorata.