SASTANAK SA MINISTROM FINANSIJA KANTONA SARAJEVO AFANOM KALAMUJIĆEM

Ministar finansija Kantona Sarajevo Afan Kalamujić primio je danas delegaciju Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo.

Sastanak je realiziran na zahtjev našeg sindikata o temi primjene Kolektivnog ugovora i stvaranja dostatnih mogućnosti za poboljšanje prava svih državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo.

Poseban fokus bio je na skretanju pažnje na određene institucije kao što su zavodi, pravosudne institucije, institucije koje se bave specifičnim djelatnostima kao što je Kantonalna uprava civilne zaštite Kantona Sarajevo, te specifični poslovi poput onih koje obavljaju vatrogasci iz Profesionalne vatrogasne brigade (PVB) Kantona Sarajevo.

Na sastanku je razgovarano o tematici vezanoj za donošenje i provedbu pravilnika, dinamici isplate radničkih tužbi, načinu vođenja evidencija o radu, ocjenama i pasivnoj dežuri.

“Stav našeg Sindikata je da se zajednički treba nastaviti sa riješavanjem svih otvorenih pitanja kako bi se dodatno poboljšao položaj državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo”, istakao je predsjednik Sindikata Elvis Zornić.

Zornić je, između ostalog, istakao da se moraju učiniti dodatni napori kako bi se poboljšao evidentno narušeni sistem ocjenjivanja uposlenika, te od ministra Kalamujića zatražio informaciju u vezi dinamike isplate radničkih tužbi.

Potpredsjednica Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo Jasmina Lukovac istakla je probleme sa načinom donošenja pravilnika, te predložila da se prije njihovog usvajanja obezbijede potrebna mišljenja svih zainteresovanih strana.

Članica Upravnog odbora Sindikata Mahira Selimović prezentirala je ministru Kalamujiću specifičnosti poslova u pravosudnim institucijama i iznijela prijedloge u vezi pasivne dežure.

Član Upravnog odbora Sindikata Armin Hrelja ukazao je na potrebe pravičnijeg obračuna radnih sati, a u vezi efikasnijeg načina vođenja evidencije o radu.

Sastanku je prisustvovala i članica Upravnog odbora Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo Dženita Viteškić.

Sastanak je ocijenjen kao veoma konstruktivan i zaključeno je da se sa ovakvom praksom razmjene mišljenja i ideja nastavi i u budućnosti.

Na kraju sastanka predstavnici Sindikata prigodno su se zahvalili ministru Kalamujiću za iskazane napore i angažman u unapređenju socijalnog dijaloga tokom kolektivnog pregovaranja, te poboljšanja prava i uslova rada za sve državne službenike i namještenike u Kantonu Sarajevo.