SAOPĆENJE ZA JAVNOST – SARAJEVO, 9. SEPTEMBAR, 2016.
SAMOSTALNI SINDIKAT KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA SARAJEVO PODNIO KRIVIČNU PRIJAVU PROTIV KANTONALNE MINISTRICE AMELE DAUTBEGOVIĆ
Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu podnio je krivičnu prijavu Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu protiv ministrice za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Amele Dautbegović zbog opstrukcija i odugovlačenja u vezi izdavanja rješenja o reprezentativnosti ovog sindikata.
Krivična prijava je podnesena na osnovu člana 229. i 230. Zakona o krivičnom postupku Federacije BiH zbog krivičnog djela iz čl. 387 st.1 Krivičnog zakona Federacije BiH.
Prijavljena Amela Dautbegović je kao ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo direktno odgovorna za rad i donesene odluke u postupcima koji se vode kod tog ministastva, pa prema tome snosi odgovornost za postupanje ministarstva i u ovom postupku izdavanja rješenja o reprezentativnosti sindikata, navodi se u prijavi.
Naime, organ uprave je u vođenju postupka dužan postupati u skladu sa Zakonom o upravnom postupku FBiH i u donošenju odluke se pridržavati odredbi navedenog zakona kao i drugih zakonskih propisa. U navedenom postupku donošenja rješenja o reprezentativnosti našeg sindikata Ministarstvo je donijelo Zaključak o prekidu postupka broj: 13-05-4681/16 od 27.04.2016. godine. Navedenim zaključkom prekinut je postupak za izdavanje rješenja o reprezentativnosti, dok nadležno ministarstvo za upis u registar udruženja ne izvrši provjeru registracije sindikata.
U obrazloženju zaključka navedeno je da je u toku postupka utvrđeno da se ne može riješiti upravna stvar dok nadležno ministarstvo za registraciju udruženja odgovarajućeg nivoa vlasti ne izvrši potrebne provjere provedenog postupka registracije, između ostalog i da li se po navedenom pitanju vode upravni ili drugi postupci pred nadležnim organima.
Ministarstvo je navedenu provjeru registracije ocijenilo kao prethodno pitanje o kojem je donijelo odluku da neće samo raspraviti, mada je riječ o pitanju koje je uobičajeni dio provjere za izdavanje traženog rješenja, te se kao takvo ne može smatrati prethodnim pitanjem.
Daljim postupanjem u predmetu koji je navedenim zaključkom prekinut Ministarstvo je donijelo Zaključak broj: 13-05-4681-1/16 od 16.05.2016. godine kojim zaključkom ispravlja i mijenja naprijed navedeni zaključak broj: 13-05-4681/16 od 27.04.2016. godine na način da se utvrđuje trajanje prekida postupka do okončanja upravnog spora koji se vodi pred Kantonalnim sudom u Sarajevu po tužbi Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlsti i javnim ustanovama u Federaciji BiH, protiv Ministarstva pravde i uprave Kantona Sarajevo, radi poništenja Rješenja o upisu Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika broj: 03-03-05-12547/15 od 18.11.2015. godine.
U dopisu Ministarstva broj: 13/01-34-5962/16 od 16.05.2016. godine navodi se da je Ministarstvo u postupku utvrđivanja reprezentativnosti dužno pristupiti procesu provjere valjanosti registracije sindikata, a naročito u dijelu da li se protiv sindikata podnosioca zahtjeva za izdavanje rješenja o reprezentativnosti vodi upravni spor ili postupak kod nadležnih kantonalnih i federalnih institucija kojim se osporava valjanost registracije, te da li postoji pravosnažna sudska presuda kojom je osporena valjanost registracije istog ili njegovog organizacionog dijela, kako na federalnom tako i na kantonalnom nivou.
U obrazloženju istog zaključka navode se dokumenti iz kojih je jasno vidljivo da je ministrica Dautbegović stavila politiku iznad zakona, te je time prijavljeno krivično djelo još i teže, jer je prijavljena svjesno izabrala opciju da se umjesto zaštite interesa građana Kantona Sarajevo, u čijoj službi se nalazi, stavi u zaštitu i provođenje dnevne politike.
U ovom slučaju ne radi se samo o grupi nezadovoljnih vođa sindikata nego o članovima čitavog udruženja koji su uposlenici pravosudnih i državnih organa, te je onda upitno kako će drugi radnici koji nemaju svijesti o državnom aparatu zaštititi svoje interese.
Navedenim radnjama ministrica je uskratila pravo podnositeljima ove krivične prijave da priznanjem reprezentativnosti ostvare pravo na učešće u zaključivanju granskih ugovora, čime je povrijeđeno njihovo elementarno radničko pravo.
Stoga se nadamo da Tužilaštvo u svom postupanju neće popustiti pod pritiskom politike već da će postupiti u potpunosti u skladu sa zakonom, navodi se u prijavi.