Javna rasprava o Nacrtu zakona o državnoj službi u Kantonu Sarajevo, koji je krajem aprila usvojila Skupština KS, održana je 23. maja u organizaciji Ministarstva pravde i uprave KS. Raspravi su prisustvovali predstavnici općina u Kantonu Sarajevo, Grada Sarajevo, ministarstava i samostalnih upravnih organizacija KS, Saveza općina i gradova FBiH, predstavnici sindikata, međunarodne zajednice, te agencija za državnu službu FBiH i BiH.
Prema riječima ministra pravde i uprave KS Marija Nenadića cilj je čuti stavove svih učesnika rasprave vezane za ovaj važni, reformski proces u KS-u.
Predstavnici Samostalnog sindkata kantonalnih državnih službenika i namještenika su aktivno učestvovali u raspravi, gdje je između ostalog predsjednik Sindikata istakao važnost poziva koji je ministarstvo uputilo ovom sindikatu jer u njegovom članstvu ima 70% državnih službenika i namještenika zaposlenih u KS.
Predsjednik je iznio jedinstveni stav našeg sindikata, a to je da Sindikat kantonalnih državnih službenika i namješetnika podržava donošenje ovakvog zakona na nivou Kantona Sarajevo uz određene kritike, sugestije i prijedloge koje su u pismenoj formi dostavljene ministru na ruke.
U aktu koji je dostavljen Ministarstvu pravde i uprave KS, nevedeno je 18 pojedinačnih sugestija i primjedbi na odredbe pojedinih članova zakona sa obrazloženjem, primjebe se uglavnom tiču odredbi stavova članova i članova koji treba da definišu rješenja koja se tiču diskriminacije, rukovodećih državnih službenika, načina premještaja i izbora istih, kao i važnosti usklađivanja ovoga zakona sa Zakonom o radu FBiH i opštim kolektivnim ugovorom, te potrebe većeg aganžmana sindikata u disciplinskim komisijama.
Načelna primjedba se odnosila na činjenicu da Nacrtom Zakona o državnoj službi u Kantonu Sarajevo nije predviđeno regulisanje radno-pravnog statusa namještenika u organima državne službe, na koje se i dalje primjenjuje Zakon o namještenicima u organima državne službe u Federaciji Bosne i Hercegovine („Sl. novine FBiH“, broj 49/05).
A obrazloženje je da se brojna prava i obaveze namještenika u organima državne službe ostvaruju primjenom Zakona o državnoj službi u Federaciji BiH („Sl. novine FBiH“, br. 29/03, 23/04, 39/04, 54/04, 67/05, 8/06, 04/12 i 99/15), donošenjem ovog kantonalnog zakona će prava namještenika biti i dalje vezana za prava državnih službenika u Federaciji BiH, što je neprihvatljivo, s obzirom na bitne razlike u ovim zakonima.
Smatramo da se ovim zakonom trebao riješiti i radno-pravni status namještenika ili istovremeno pripremiti i donijeti i poseban Zakon o namještenicima u organima državne službe Kantona.
Kako to nije učinjeno, predlažemo da se, do donošenja kantonalnog zakona o namještenicima u organima državne službe, čije je donošenje u nadležnosti kantona, isto kao i ovog zakona, u prelaznim i završnim odredbama utvrdi da se odredbe Zakona o namještenicima u organima državne službe u Federaciji Bosne i Hercegovine, primjenjuje na namještenike u skladu sa ovim kantonalnim zakonom izjavio je Elvis Zornić predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika u Sarajevu.