U prostorijama Kantonalnog i Općinskog suda u Sarajevu 3. novembra je održana 4. Opća sjednica svih članova sindikalne organizacije Općinskog suda u Sarajevu, na kojoj su razmatrana aktuelna pitanja i problemi sa kojima se u svom radu suočavaju uposlenici ove institucije.
Pored redovnih aktivnosti, kao što su izbor članova Nadzornog odbora i popune upražnjenih mjesta u Sindikalnom odboru, na dnevnom redu su se našle i tri tačke ključne za uposlenike Općinskog suda u Sarajevu.
Razmatrani su problemi sa kojima se susreću uposlenici u toku svog rada, Nacrt Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta Općinskog suda u Sarajevu, te Zakon o plaćama u organima državne službe Kantona Sarajevo.
Članstvo je do strane Sindikalnog odbora Općinskog suda u Sarajevu, na čelu sa predsjednikom Elvisom Zornićem, upoznato sa svim poduzetim aktivnostima kada je u pitanju stvaranje boljeg radnog ambijenta, kao i da su svaki put poduzete aktivnosti u svrhu zaštite radnika po njihovim prijavama prema predsjednici i upravi suda, te da Odbor upoznat sa problemima sa kojima se suočavaju radnici, ali da bez pismenih prijava ništa ne mogu poduzimati.
Zaključeno je da je glavni problem, koji je opteretio sve radnike, manjak radnika u svim sudskim odjeljenjima i da u tom pogledu Uprava mora poduzeti konkretne korake, da problem nisu opravdana bolovanja radnika i da se takvim tezama pokušava skrenuti sa pravog problema.
Kada je u pitanju dostavljeni Nacrt Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta Općinskog suda u Sarajevu članstvo je informisano da je ovo prvi put nakon mnogo godina da je sindikatu i radnicima dostavljen nacrt ovog akta.
Ovaj akt je urađen jednostrano od strane Uprave suda, bez učešća radnika, i nije usklađen sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima prvenstveno iz oblasti radnog prava, pravosuđa i državne službe, kao i da je ukupna sistematizacija smanjena za oko 100 radnih mjesta što je nedopustivo i zato nije data saglasnost na ovaj nacrt.
Na sjednici je zatražen sastanak sa predsjednicom i Upravom Općinskog suda u Sarajevu, kako bi se odredila radna grupa sastavljena od članova uprave, sindikata i radnika koja bi radila na iznalaženju rješenja koja bi popravila manjkavosti i nedostatke trenutnog nacrta
Predsjednik Sindikata Elvis Zornić upoznao je prisutne sa aktuelnim dešavanjima kada su u pitanju pripreme i usaglašavanje teksta izmjene Zakona o plaćama u organima državne službe KS, da se tok pregovora mijenja iz sastanka u sastanak, te da je nakon zadnjeg koji je održan 27.10.2017.godine u Vladi KS na proširenom sastanku Upravnog odbora Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika odlučeno da se traži razdvajanje ovog zakona na dva i to na Zakon o plaćama u organima vlasti KS i Zakon o plaćama za državne službenike i namještenike u KS.
Razlozi za razdvajanje ovih akata su proizvod višemjesečnog pokušaja pregovaračkog tima ovog sindikata da u nacrt teksta ugradi povećanja plaće i drugih naknada za državne službenike i namještenike, što je veoma teško dok se u isto vrijeme primanja i naknade nosiocima izvršne i zakonodavne vlasti i izabranim licima u Vladi KS ta velika primanja ne smiju dirati, što je nedopustivo.
Zaključeno je da državni službenici i namještenici KS, kao i ostale grane u KS, zaslužuji imati svoj Zakon o plaćama i Granski kolektivni ugovor za nivo Kantona Sarajevo.
Rečeno je da su za sve tražena povećanja po osnovu povećanja osnovice za plaću, pomjeranja koeficijenata koji se tiču državnih službenika i namještenika ka jedan platni razred prema gore, ostvarivanje prava na naknadu za ocjenu rada, uzimanje prosjeka Kantona Srajevo a ne prosjeka FBiH jer se radi o kantonalnom zakonu, čime bi se povećala i visina toplog obroka i regresa.
Vlada treba da uskladi uredbu sa ovim i Zakon o radu FBiH, koja se tiče naknade za troškove prevoza na posao i sa posla na način da je radniku dozvoljen izbor, a ne uvjetovane na kupon KJKP GRAS-a, radi njegove pomoći a uposlenici istog ovu naknadu dobijaju u novcu.
Zaključeno je da će sigurno doći do povećanja plaće za državne službenike i namještenike, koliko i u kom obimu, te da li će se to povećanje morati tražiti i štrajkom kao posljednjim vidom sindikalne borbe, ostaje da se vidi.
Skupština je jednoglasno osudila postupak predsjednice Općinskog suda koja je premjestila predsjednika ove sindikalne organizacije na drugo radno mjesto, uz zaključak da ovaj čin predstavlja teško kršenje zakonskih i podzakonskih odredbi, kao i međunarodne konvencije koja štiti funkciju sindikalnog povjerenika.
Istaknuto je da ovo nije dobra poruka sindikalistima, te je zatraženo od Sindikalnog odbora da zatraži hitan sastanak sa predsjednicom Općinskog suda na kojem bi se raspravljalo po svim navedenim pitanjima.