HAYAT: ZBOG ČEGA SU KASNILE PLAĆE DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA U KS? IZ SINDIKATA KAŽU DA SU IZNENAĐENI

Zbog čega su kasnile plaće državnim službenicima u KS? Iz Sindikata za Hayat.ba: Iznenađeni smo

Ako se ovo ponovi i sljedeći mjesec da će to biti alarm da se nešto dešava i da će se morati reagovati, rekao je Zornić.

Nakon dugo godina kasnile su plaće državnim službenicima u Kantonu Sarajevu. Naime, plaće su trebale biti isplaćene jučer, 10. oktobra, ali se to nije dogodilo.
Kako je za Hayat.ba kazao predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo Elvis Zornić, bili su iznenađeni ovim kašnjenjem jer se to dugo nije dešavalo.
Potvrdio nam je da su plaće danas ipak isplaćene.

– Sindikat državnih službenika i namještenika KS imao je sinoć vanrednu telefonsku sjednicu Upravnog odbora. Odlučili smo sačekati, da vidimo, ako se ovo ponovi i sljedeći mjesec da će to biti alarm da se nešto dešava i da će se morati reagovati – kazao nam je Zornić. Kaže da su bili spremni preduzeti određene aktivnosti prema Vladi KS u slučaju da plaća nije bila isplaćena ni danas. O razlozima kašnjenja u Sindikatu mogu samo nagađati.

– Vjerovatno će nas Vlada KS obavijestiti zbog čega se to dogodilo. Ako se to ne dogodi, na prvom narednom sastanku tražit ćemo da vidimo šta su razlozi. Prije par sedmica imao sam sastanak s ministrom finansija, na kojem nije spomenuo da imaju neke probleme kad su u pitanju isplate plaća – kaže Zornić.

Dugo se u javnosti špekuliše o dubiozi budžeta KS.

Zornić smatra da u ovom slučaju nije riječ o nedostatku novca.

– Jer, plaće su planirane na početku godine za svih 12 mjeseci. Ukoliko dođe do pomjeranja plaće i sljedeći mjesec to će sigurno biti razlog da nešto nije uredu i da će se morati postupati – zaključio je Zornić za Hayat.ba.

Predsjednik Koordinacije sindikata KS Saudin Sivro smatra da novca u kantonalnom budžetu sigurno fali jer su ih potrošili na “popularne” stvari.

– Ipak, danas bi trebala da bude isplata plata za oko 16.500 radnika. I bez obzira na javne prijetnje tužbama od pojedinih ministara iz Vlade, Sindikat će nastaviti raditi svoj posao i kritizirati sve loše postupke nadležnih u Kantonu Sarajevo – kazao nam je Sivro.