FAKTOR.BA: Državni službenici u KS traže bolji status

Državni službenici u KS traže bolji status: Ne možemo napredovati, savjetnici da su valjali ne bi ih ukinuli 2015.

Većina rukovodioca kada dođu u ministarstva dovedu sebi ljude sa drugih nivoa vlasti, državne službenike iz Federacije i Bosne i Hercegovine, dok je nemoguće da se desi obratno, ističe sindikalac Elvis Zornić.

Predstavnici Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo nezadovoljni su predloženim izmjenama Zakona o državnoj službi KS koji je u javnoj raspravi.

Predsjednik ovog sindikata Elvis Zornić smatra da predložene izmjene ne idu u korist državnih službenika i smatra da, generalno, državna služba u KS “zaslužuje puno bolji položaj i status”.

Jedan od ključnih problema, navodi, je nemogućnost napredovanja državnog službenika na veći rang.

– Većina rukovodioca kada dođu u ministarstva dovedu sebi ljude sa drugih nivoa vlasti, državne službenike iz Federacije i Bosne i Hercegovine, dok je nemoguće da se desi obratno, odnosno da državni službenik iz KS “ode” tako lako na viši nivo vlasti – kaže Zornić.

Dodao je kako su krajem prošle godine slali razne inicijative da se riješi ovo pitanje i kako je obećano da će se razmišljati o tome kad se bude mijenjao zakon.

– Međutim, kada smo dobili materijal izmjena zakona vidjeli smo da ništa od toga nije uvršteno – dodao je.

Također, za ovaj sindikat problematično je i ukidanje suspenzivnog dejstva žalbe koja se podnosi Odboru za žalbe kao drugostepenom organu.

– Kada neko kao državni službenik ili namještenik uputi žalbu, Odbor automatski odlaže premještanje, prijem novog uposlenika…

U praksi je to vrlo komplikovana situacija – kaže Zornić, dodajući da su čak predlagali da se osnuje kantonalna agencija za državnu službu “pa bi Kanton Sarajevo sam rješavao svoje žalbe kojih, navodno, najviše i ima iz KS”.

–  Smeta nam i uvođenje savjetnika što je praksa iz prošlosti koja se nije pokazala svrsishodnom jer se dovode ljudi bez provođenja konkursne procedure i zasnivanja radnog odnosa. Daje im se status, izjednačavaju se za pomoćnicima ministra.

Na kraju krajeva, da su to valjalo ne bi ih se ukinulo 2015. godine – poručuje predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika KS.

Kaže da se konačno treba riješiti i problem koeficijenata, te su zatražene zajedničke aktivnosti prema federalnim organima kako bi došlo do zakonskih izmjena u toj oblasti.