SINDIKAT: VLADA KS I RESORNA MINISTRICA IGNORIŠU INICIJATIVU ZA UTVRĐIVANJE PLATNIH RAZREDA ZA OBRAČUN PLAĆA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo uputio je danas Vladi Kantona Sarajevo i Ministarstvu pravde i uprave Kantona Sarajevo urgenciju u vezi inicijative za utvrđivanja platnih razreda za obračun plaća državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo kolektivnim ugovorom.

Urgencija je uslijedila jer Vlada Kantona Sarajevo i resorna ministrica već nekoliko mjeseci ignorišu zahtjeve našeg Sindikata, dok istovremeno pregovaraju sa drugim sindikatima.

Sindikat je upozorio Vladu i resornu ministricu da više neće tolerisati ignorisanje, te da će, ukoliko odmah ne zakažu sastanak, biti prinuđen pristupiti svim drugim sindikalnim aktivnostima u skladu sa zakonom i Kolektivnim ugovorom.

Obzirom da su koeficijenti budžetskih korisnika regulisani kolektivnim ugovorima izuzev za službenike i namještenike Kantona Sarajevo, gdje su koeficijenti i platni razredi regulisani Zakonom o plaćama i naknadama u organima vlasti Kantona Sarajevo, dovedeni smo u diskriminirajući i neravnopravan položaj.

Sindikat je zbog nagodbe Vlade Kantona Sarajevo sa pojedinim sindikatima i zbog povrede prava jednakosti 19. januara podnio inicijativu za utvrđivanje platnih razreda za obračun plaća državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo kolektivnim ugovorom.