SINDIKAT: VLADA KS KRŠI ODREDBE ZAKONA O PLAĆAMA U ORGANIMA VLASTI U KS I KOLEKTIVNOG UGOVORA, TRAŽIMO ISPLATU PLAĆE

Upravni odbor Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo na sastanku održanom 10.09.2020. godine donio je zaključak da će upozoriti Vladu Kantona Sarajevo da krši odredbe našeg Kolektivnog ugovora o vremenskom periodu isplate plaća.

Sindikat od Vlade KS zahtijeva da se izvrši uplata plaća svim budžetskim korisnicima do petka, 11.09.2020. godine, te da će u suprotnom pokrenuti sve zakonom dozvoljene sindikalne aktivnosti, uključujući štrajk i proteste.

U Sindikatu su odlučni da su štrajk i protesti odgovor na spriječavanju Vlade Kantona Sarajevo u kršenju Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo, jer bi ovakvi postupci prouzrokovali podnošenje tužbi od strane državnih službenika i namještenika a samim time bi bila nanesena dodatna šteta kantonalnom budžetu.

Podsjećamo da već postoji dug od 36 miliona KM po tužbenim zahtjevima radnika.

Sindikat će preduzeti sve zakonske radnje kako se ne bi ponovio scenario u kojem su Vlade u prethodnim godinama ovakvim odlukama nanosile štetu budžetu KS tako da danas imamo veliki dug prema državnim službenicima i namještenicima koji su podnijeli tužbene zahtjeve zbog kršenja radničkih prava.

Također, Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo neće dozvoliti kršenja Zakona o plaćama u organima vlasti KS i Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo, jer se time, između ostalog, štiti budžet koji je najpotrebniji svima nama u ovim teškim vremenima.