SASTANAK U PVB KS: VATROGASCI I DIREKTOR J.TEROVIĆ O AKTUELNIM PITANJIMA I PROBLEMATICI ISPLATE PLATA

U prostorijama Profesionalne vatrogasne brigade (PVB) Kantona Sarajevo (KS) danas je održan sastanak predstavnika Sindikalne organizacije PVB KS i direktora Civilne zaštite KS Jasmina Terovića na kojem je direktor Terović upoznao sindikaliste sa problemima u isplati plata vatrogasaca do kraja ove godine.

Na sastanku je istaknuto da je zbog usvajanja rebalansa kantonalnog budžeta i prenamjene sredstava došlo do problema u isplati plata, te da se to mora riješiti kako bi plate budžetskim korisnicima bile redovne i u roku isplaćivane.

Naime, ukupna stedstva za plate u budžetu za 2020. godinu iznosila su 6.437.000 KM, da bi rebalansom budžeta izvršena prenamjena 2.700.000 KM sa te pozicije i time dovedena isplata plata do kraja godine.

Od direktora Terovića je traženo da potpiše odluku kojom bi se ta sredstva prebacila sa namjenskih sredstava o kojima odlučuje Štab Civilne zaštite, što je naravno direktor Terović odbio jer je to protivzakonito.

Predsjednik Sindikalne organizacije PVB KS Armin Hrelja postavio je pitanje gdje su te pare i zašto je samo vatrogascima izvršena prenamjena budžetskih sredstava, s obzirom da je rebalansom uvećan budžet za 140 milona KM, a  što je i ugrozilo isplatu plata svim budžetskim korisnicima.

Predstavnici Sindikata istakli su da će pratiti situaciju i poduzeti sve korake kako se ovo ne bi ponavljalo u budućnosti.

Također će zatražiti od Federalne uprave Civilne zaštite izmjenu uredbe o zapošljavanju vatrogasaca, koja blokira zapošljavanje i popunjavanje vatrogasne brigade.

Direktor Terović je kazao da sindikatu stoji na raspolaganju u punom kapacitetu za zaštitu prava, te da je u vezi prenamjene sredstava zatražio trajno rješenje gdje je obećano da će se preduzeti sve aktivnosti u vezi obezbjeđenja sresstava za plate vatrogasaca.

Dodao je da su preduzete sve aktivnosti od strane Uprave civilne zaštite o ovom, ali i drugim aktuelnim pitanjima vezanim za status i opremljenost vatrogasaca.

Sastanku je prisustvovao i predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika KS Elvis Zornić kojj je potvrdio podršku opravdanim zahtjevima vatrogasaca ističući da jedino dogovor i poštovanje zakona i svih potpisanih akata i ugovora može otkloniti opasnost od eventualno novih radničkih tužbi, čime bi doveli u opasnost kompletni budžet KS.

Zornić je upoznao Terovića sa radom i djelovanjem Sindikata navodeći da nije zadovoljan socijalnim dijalogom sa trenutno Vladom KS.

Dodao je da se to mora što hitnije promijeniti u interesu radnika, ali i svih građana našeg kantona.

Predsjednik Sindikalne organizacije PVB KS Armin Hrelja kazao je da se konačno moraju poduzeti koraci ka boljem statusu vatrogasaca, popunjenosti jedinica i boljoj opremljenosti.

Dodao je da će Sindikat istrajati na jednostavnijim i efikasnijim procedurama za upošljavanje potrebnih vatrogasaca, jer sada imamo situaciju da je ugrožen rad, ali i kompletan sistem zaštite i spašavanja u KS.