PREDSJEDAVAJUĆI SKUPŠTINE KS ELMEDIN KONAKOVIĆ PRIMIO PREDSTAVNIKE SINDIKATA KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elmedin Konaković primio je danas predstavnike Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika sa kojim je razgovarao o budućoj saradnji i nastavku dobrog socijalnog dijaloga koji naš sindikat kao reprezentativni za granu državne službe u KS vodi sa zakonodavnom i izvršnom vlasti Kantona Sarajevo.

Predsjedavajući Konaković naglasio je opredjeljenje Skupštine KS za partnerski odnos sa sindikatima, te je obećao pomoć i uključivanje Skupštine KS gdje god bude potrebno kako bi se obezbijedila ista prava za sve kako ne bi bilo nikakve diskriminacije ili kršenja ljudskih prava radnika u našem kantonu.

“Nama je od izuzetnog značaja da imamo dobar socijalni dijalog, prvenstveno sa reprezentativnim sindikatima. Ranije je bilo određenih problema i nesuglasica, ali sada se nadamo da ćemo u KS popraviti stvari i postići najbolja moguća rješenja”, kazao je Konaković te dodao da Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika uvijek ima partnera u Skupštini KS.

Predsjednik Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika Elvis Zornić čestitao je predsjedavajućem Konakoviću na imenovanju i istakao da on ima izuzetno iskustvo u ranijim pregovorima Vlade KS i Sindikata.

“Bitno je da imamo zvaničnike koji su upoznati sa situacijom u grani državne službe. Ove godine cilj našeg sindikata je da unaprijedimo položaj svih državnih službenika i namještenika, kao i da budemo primljeni u Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) Kantona Sarajevo”, rekao je Zornić.

Član Upravnog odbora Sindikata Armin Hrelja podsjetio je da je Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika uputio urgenciju Ekonomsko-socijalnom vijeću KS za postupanje po zahtjevu ovog sindikata koji je reprezentativan za granu državne službe u KS za uključivanje u aktivan rad ESV KS, “jer ova struktura radnika nema svoje adekvatne i kompetentne predstavnike u ovom tijelu”.

Hrelja je kazao da je Zakonom o radu FBiH u članu 158. stav (39) jasno utvrđeno na kojim principima se temelji postojanje i rad ESV za područje kantona i da trenutno adekvatno nije zastupljena grana državne službe.

Predsjedavajući Konaković je upoznat sa činjenicom da je trenutno u ESV KS zastupljeno vrlo malo reprezentativnih sindikata i da nisu zastupljene sve grane.

Također, istaknuto je da Sindikat ima obavezu da upozna Skupštinu i Vladu KS o svim nezakonitim radnjama i postupcima naših poslodavaca, a sve u cilju sprečavanja mogućih tužbi od strane državnih službenika i namještenika, a koje na kraju idu na štetu kantonalnog budžeta.

S tim u vezi predsjedavajući Konaković je upoznat sa nekim nezakonitim radnjama poslodavaca, o čemu će se Sindikat u pisanoj formi obratiti Skupštini i Vladi KS.

Današnjem sastanku u zgradi KS prisustvovali su i članovi Upravnog odbora Jasmina Lukovac, Amel Hamzić i Nihada Pindžo.