NAŠ SINDIKAT UPUTIO ZAHTJEV ZA SASTANAK SA VLADOM KS I ZAŠTITU PRAVA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U VRIJEME STANJA PRIRODNE NESREĆE UZROKOVANE VIRUSOM COVID-19

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo uputio je danas zahtjev premijeru Kantona Sarajevo Mariju Nenadiću, te resornim ministrima za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS, pravde i uprave KS i ministru finansija KS za održavanje sastanka o zaštiti prava državnih službenika i namještenika u organima državne službe Kantona Sarajevo u vrijeme stanja prirodne neseće uzrokovanog virusom COVID-19.

„Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo informisan je da je Vlada Kantona Sarajevo dana 04.04.2020.godine na svojoj šestoj sjednici donijela zaključak broj: 02-04-9386-7/20, kojim regulišete način obračuna i isplata naknade za prevoz na posao i sa posla budžetskih korisnika Kantona Sarajevo, to jeste da će se ista vršiti početkom tekućeg mjeseca za predhodni mjesec a počev od naknade za mjesec april 2020.godine, kaže se u zahtjevu.

Imajući potpuno razumjevanje za trenutnu situaciju, kojom smo svi pogođeni a koja je uzrokovana pandemijom COVID-19, imamo potrebu naglasiti da je naš sindikat već ranije upozorio da jednostrano donošenje ovakvih odluka neće dobiti našu podršku.

Podsjećamo Vas da državni službenici i namještenici zaposleni u organima državne službe Kantona Sarajevo rade, neki povremeno a neki svakodnevno, sami nabavljaju opremu lične zaštite (maske i rukavice), te im je direktno ugrožen život i zdravlje, da istim nije organizovan vanredni prevoz na način kako je to učinjeno za uposlenike zdravstva i sigurnosti, te su prinuđeni svakodnevo se snalaziti o vlastitom trošku da bi redovno i na vrijeme stizali na posao.

Zbog svega ranije navedenog smatramo da su svi državni službenici i namještenici koji su radili u skladu sa instrukcijama nadležnih institucija i planom svojih rukovodilaca ovakom odlukom Vlade Kantona Sarajevo uskraćeni prava koje im je zagarantovano Zakonom o radu FBiH i odredbama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo, iako su sredstva za isplatu ove naknade predviđena budžetom.

Predlažemo da se naknada za prevoz isplati uz platu za mart mjesec 2020. godine.

Što se tiče pitanja radnika koji ne rade u ovom periodu, ukazujemo da se u ovom slučaju primjenjuju odredbe člana 81. stav (3) Zakona o radu („Službene novine Federacije BiH“, br.26/16 i 89/18), kojim je propisano pravo na naknadu plaće radnicima za vrijeme prekida rada do kojeg je došlo zbog okolnosti za koje radnik nije kriv (viša sila, privremeni zastoj u proizvodnji i sl.), u skladu sa kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu.

U slučaju epidemije COVID-19 i proglašenja stanja prirodne nesreće u Federaciji BiH stekli su se uslovi za primjenu ovog člana, a rad je ograničen odlukom nadležnih organa Federacije BiH ili organa državne službe Kantona Sarajevo, te radnicima ne možete plaću umanjivati proizvoljno, već u iznosu propisanom kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu.
Drugim riječima, ne možete im isplatiti plaću samo za dane rada već i naknadu plaće za dane u koje nisu radili ne svojom krivicom.

Cijeneći organizacijske poteškoće u pogledu održavanja sastanka sa predstavnicima svih reprezentativnih sindikata, a zbog corona virusa i obaveze poštivanja izdatih naredbi, smatramo da je neophodno održati sastanak između predstavnika Vlade Kantona Sarajevo sa predstavnicima (predlažemo dva predstavnika) Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo na temu „Zaštita prava državnih službenika i namještenika u organima državne službe Kantona Sarajevo u vrijeme stanja prirodne neseće uzrokovanog virusom COVID-19“.

Kao ravnopravan partner u vođenu dobrog socijalnog dijaloga koji ovaj Sindikat ima sa Vladom Kantona Sarajevo, spremni smo o svemu razgovarati te nas što hitnije trebate obavijestiti o terminu održavanja sastanka“, navodi se u zahtjevu.