N1-HRELJA: AKO NAM UKINU DODATKE, IZLAZIMO NA PROTESTE

Izmjene Zakona zaštite od požara i vatrogastva, koje vatrogascima ukidaju dodatak na posebne uslove rada u visini od 30 posto, Vlada FBiH uputila je u parlamentarnu proceduru.

Vatrogasci negoduju zbog te odluke, a premijeru Federacije BiH Fadilu Novaliću uputili su jedinstvenu poruku. Ovakva odluka dolazi u jeku sezone požara, a oprema kojm rade često je starija od najstarijeg člana tima.

Gosti Novog dana bili su Armin Hrelja, predsjednik Sindikata profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo i Elvis Zornić iz Sindikata službenika i namještenika.

Hrelja je komentarisao takvu odluku Vlade FBiH te je kazao: “Juče je održan sastanak svih sindikalnih organizacija u BiH i zatečeni smo tom odlukom. Mi smo se juče dogovorili i zauzeli stav da moramo imati taj dodataka s obzirom da nam je beneficirani radni staž. To je pravo koje smo uvijek imali. Što se tiče smanjenja, ona će biti različita jer su primanja vatrogasaca različita. To će otprilike iznositi oko 250 do 350 KM“.

Hrelja je kazao kako je jučer premijeru upućen poziv za sastanak na kojem žele da mu na miran način objasne šta rade, jer kako je naveo, misli da u Vladi FBiH ne znaju šta rade i kako im je opasan posao.

Vatrogasci se bave spašavanjem ljudi, materijalnih dobara nastalih u požarima, poplavama. Rade u najtežim situacijama“, rekao je Hrelja u Novom danu.

O tome da li je reagovala Federalna uprava civilne zaštite je istakao: “Nije nam bilo jasno da se FUCZ nije zauzeo za nas a mi smo kao najveća njihova vojska. Smatrali smo da se Fahrudin Solak treba zauzeti za nas“.

Iskreno se nadamo da neće doći do smanjenja zato što oko 800 vatrogasaca ima na području FBiH. Ako ipak to odluče, onda ćemo izaći na proteste sa vozilima i svi vatrogasci iz FBiH će nam dati podršku koju ćemo tražiti i od dobrovoljnih vatrogasnih društava, ali se iskreno nadamo da neće doći do toga“, dodao je za N1.

Govorio je i o problemima vatrogasaca te naveo: “Ista je situacija na čitavom području BiH – zastarjela je oprema, starost vatrogasaca, neadekvatna obučenost. Pored svih problema koje imamo, jako mi je žao da su se dohvatili naših primanja a nisu toga čime i šta radimo i koji je to rizik“.(N1)