KLIX: Nenadić – Osnovica u javnom sektoru mora biti utvrđena na jedinstvenim osnovama

Ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo Mario Nenadić izjavio je, na sastanku s predstavnicima Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika, da osnovica u javnom sektoru mora biti utvrđena na jedinstvenim osnovama i na jednak način za sve korisnike javnih sredstava, piše KLIX.

Taj sastanak organizirao je ministar Nenadić na inicijativu Samostalnog sindikata kantonalnih državnih službenika i namještenika kao i stručne konsultacije s predstavnicima tog reprezentativnog sindikata.

Tom prilikom ministar Nenadić je kazao da, u okviru zakona, važećih zaključaka Vlade KS i ukupnog socijalnog dijaloga u KS, podržava nastavak saradnje sa svim registrovanim udruženjima i reprezentativnim sindikatima u Kantonu Sarajevo.

Vezano za oblast državne službe, zahvalio je predstavnicima Sindikata za korektne razgovore koji su vođeni tokom procesa usaglašavanja Kolektivnog ugovora, kao i korektan odnos s Ministarstvom pravde i uprave i Vladom KS.

Naglasio je da je cijelo vrijeme trajanja pregovora i u trenutku zaključivanja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo imao odličan dijalog s tim sindikatom i sindikatima za predmetnu oblast, tokom kojih je prezentirana generalna slika stanja i zahtjeva koji dolaze iz javnog sektora, a vezano za primjenu kolektivnih ugovora.

“Kad je riječ o utvrđivanju osnovice za obračun plaće ministar Nenadić je kazao da će i dalje stajati na stanovištu da osnovica u javnom sektoru mora biti utvrđena na jedinstvenim osnovama i na jednak način za sve korisnike javnih sredstava, odnosno za sve one koji su na Budžetu KS, a da se koeficijentima ili na drugi zakonom dopušten način utvrđuju politike Vlade kad je riječ o resorima za koje se u socijalnom dijalogu utvrdi da trebaju biti posebno stimulisani”, saopćeno je iz Pres službe KS.

Ministar je predložio predstavnicima sindikata da se, za nastavak socijalnog dijaloga, obrate Vladi KS da bi se oformili pregovarački timovi s ciljem utvrđivanja budućih pravaca saradnje, kao i zaštite i ostvarivanja zagarantiranih prava te kategorije zaposlenih u Kantonu Sarajevo.

Predstavnici Sindikata su još jednom zahvalili ministru Nenadiću i njegovim saradnicima za predani rad i stručnost u okviru pregovora.

Predsjednik Sindikata Elvis Zornić obavijestio je ministra da su, analizirajući postojeću situaciju u svim resorima koji se tiču korisnika Budžeta KS te na osnovu procjena koje su urađene u Budžetu, uputili zahtjev za nastavak pregovora za utvrđivanje visine osnovice za obračun plate, tačnije povećanje u okviru realnih povećanja Budžeta i poboljšanja standarda državne službe u Kantonu Sarajevu, a u skladu s Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike u organima državne službe KS.