ISTEKAO OPĆI KOLEKTIVNI UGOVOR IZMEĐU SINDIKATA I POSLODAVACA U FBIH, NEĆE BITI PRODUŽEN

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine najavio je danas da će nastaviti štititi prava svih svojih članova, te da bez obzira na izjave zvaničnika Federalne vlade ili Udruženja poslodavaca FBiH, radnici neće ostati nezaštićeni i bez prava, iako je danas istekao Opći kolektivni ugovor sa Udruženjem poslodavaca FBiH.

Kako su u saopćenju podsjetili, član 30. stav II Okvirnog kolektivnog ugovora definira da, ukoliko nijedna strana ne predloži izmjene i dopune Ugovora, smatra se da je njegovo važenje produženo za period na koji je i potpisan.

S obzirom da Opći kolektivni ugovor, koji su potpisali Savez samostalnih sindikata BiH i Udruženja poslodavaca FBiH, ističe danas iz Saveza podsjećaju da su ranije pozivali Udruženje poslodavaca da, imajući u vidu da nije bilo zahtjeva za izmjene Ugovora, potvrde produženje važenja.

“Međutim, naš socijalni partner nas je obavijestio da ne postoje razlozi za postojanje Općeg kolektivnog ugovora uopće. Imajući u vidu da je to jedini ugovor koji propisuje najnižu plaću te da u skladu s Konvencijom 131 Međunarodne organizacije rada, koju je BiH ratificirala, ona mora biti definirana, jer prestankom važenja Ugovora praktično bi bila prekršena Konvencija”, ističu iz Sindikata.

Kao jedan od razloga za nepristupanje pregovorima o produženju važenja Ugovora navodi se činjenica da nije došlo do proširenja važenja, ali iz Saveza podsjećaju da su na svakoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća isticali tu problematiku.

Zahtijevali su i od Vlade FBiH i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike da, u skladu sa Zakonom o radu i zaključcima Ekonomsko-socijalnog vijeća, prošire njegovo dejstvo na sve zaposlene i poslodavce u FBiH.

“Jasno je zašto Ugovor nije proširen. Čekalo se da istekne njegovo važenje pa da se radnicima zvanično pokuša oduzeti kolektivni ugovor kao mehanizam za zaštitu njihovih najosnovnijih prava”, smatraju u Savezu samostalnih sindikata.

Podsjetili su da jedino Opći kolektivni ugovor definira obavezan obim prava u granskim kolektivnim ugovorima, tako da njegovim nepostojanjem prestaje da postoji i obaveza postojanja kolektivnih ugovora na bilo kojem nivou.

“Zato je neprihvatljivo da izvršna vlast u Federaciji BiH tvrdi da nema potrebe za postojanje mehanizama za zaštitu prava radnika”, istaknuto je u saopćenju Službe za informiranje Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.(KLIX)