ESV KS GODINAMA RADI MIMO ZAKONSKIH PROPISA, NAŠ SINDIKAT TRAŽI ADEKVATNO PREDSTAVLJANJE GRANE DRŽAVNE SLUŽBE

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo upozorava javnost da Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) Kantona Sarajevo (KS) godinama funkcionira mimo zakonskih propisa, te kao sindikat koji je reprezentativan za granu državne službe u KS traži hitno uključivanje u aktivan rad ESV KS, jer ova struktura radnika nema svoje adekvatne i kompetentne predstavnike u ovom tijelu.

Godinama ukazujemo da državna služba nema svog legalnog i legitimnog prestavnika u ovom važnom tijelu, naročito imajući u vidu činjenicuda je Kantonalni sud u Sarajevu poništio reprezentativnost federalnim sindikatu, što je još jedan u nizu dokaza da mi kao jedini sindikat iz ove grane koji je po zakonu registrovan kod nadležnog kantonalnog Ministarstva pravde i uprave i koji ima rješenje o reprezentativnosti izdato od strane resornog Ministarstva za rad i socijalnu politiku treba, bez obzira što nismo članica nekog od drugih sindikata, aktivno učestvovati u radu ESV KS.

„Dakle mi kao samostalni sindikat nismo i nikada nećemo biti članica nelegitimnog Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH, koji i sam ne zna koih zastupa i predstavlja jer je i sud na kraju ukinuo nelegalne mandate i nametnuo privremnog zastupnika. Franjo Rener, dugogodišnji penzioner, nema više potrebe da vrši bilo koju funkciju ESV jer isti ne zastupa nikakav sindikat i sam je postavljen od nepostojećih struktura da u ime sindikata raspravlja i donosi odluke“, ističu u Sindikatu.

Sindikat je od samog osnivanja i dobijanja reprezentativnosti za granu državne službe u KS na jedan miran način pokušao desetinama zahtjeva koji su upućivani članovima sadašnjeg saziva ESV KS da nas uključe u rad Vijeća, ali svaki put smo nailazili na odbijenice koje su pravdane da nismo članica SSS BiH.

Novim Zakonom o radu je jasno propisano kako se formira ESV na nivou Federacije BiH i na nivou kantona, a sadašnji saziv još uvijek radi i postoji na osnovu sporazuma i njegovih izmjena iz 2006. i 2011. godine, znači po starom Zakonu o radu koji je prestao da važi.

Zabrinjavajuće je da se nije izvršilo usklađivanje sa novim Zakonom o radu, jer bi to značilo da većina trenutnih učesnika više ne bi mogla biti tu.

Ističemo da smo održali nekoliko sastanaka sa predstavnicima Ministarstva rada i socijalne politike KS i pokušali osigurati svoje učešće u ESV KS, te je tako na zadnjem sastanku sa ministricom Agić dogovoreno da se aktiviramo učešćem kao gosti, a kasnije i prijedlogom da se pridružimo sporazumu.

Međutim, 1.9.2020. godine je zakazana hitna sjednica ESV na kojoj se raspravljalo o stvarima koje se u velikoj mjeri tiču državne službe, a na inicijativu Udruženja poslodavaca a po saglasnosti predstavnika Vlade KS.

Naš sindikat je uputio molbu za prisustvo sjednici, ali je ista odbijena pod neprihvatljivim razlozima za nas te, te smo odlučili poduzeti sve korake kako bi osigurali svima koji ispunjavaju zakonom predviđene uslove da učestvuju u radu ESV KS.

Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo neće dozvoliti da bilo koja strana koristi trenutno stanje kako bi ostvarila svoj lični interes, a koji će biti na štetu radnika.