ČESTITKA POVODOM 1. MAJA, MEĐUNARODNOG PRAZNIKA RADA

UPRAVNI ODBOR SAMOSTALNOG SINDIKATA KANTONALNIH DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U SARAJEVU UPUTIO JE ČESTITKU SVIM ČLANOVIMA NAŠEG SINDIKATA I GRAĐANIMA BOSNE I HERCEGOVINE POVODOM 1. MAJA, MEĐUNARODNOG PRAZNIKA RADA

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika u čestitki ističe da će se nastaviti boriti za bolji položaj i status radnika, a da će akcenat u narednom periodu staviti na odnos pojedinih rukovodilaca organa državne službe Kantona Sarajevo prema važećim propisima i radnicima u ovoj grani.

„Tražimo primjenu i poštivanju svih važećih zakonskih, podzakonskih propisa i poštivanju radničkih prava službenika i namještenika. Također, pokrenuli smo niz aktivnosti prema resornim ministarstvima Kantona Sarajevo i Federacije BiH kada je u pitanju jedan od gorućih problema koji se tiče naše grane, a radi se o stručnom usavršavanju i edukaciji državnih službenika i namještenika“, navodi se u čestitki.

Pored edukacije i stručnog usavršavanja, ističemo i nezadovoljstvo trenutnim sastavom Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) Kantona Sarajevo, jer grana državne službe nema svoje adekvatne i kompetentne predstavnike u ovom tijelu.

„Povodom 1, maja, Praznika rada, poručujemo da je naš cilj da unaprijedimo položaj svih državnih službenika i namještenika, kao i da budemo primljeni u ESV Kantona Sarajevo. Posebnu pažnju u narednom periodu posvetićemo i poboljšanju socijalnog dijaloga unutar institucija u kojima djeluju naše sindikalne organizacije“, kaže se u čestitki.

Sindikat poručuje da će nastaviti tražiti bolje uslove rada, te punu primjenu važećih zakona i Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike u organima državne službe Kantona Sarajevo.

Samostalni sindikat kantonalnih državnih službenika i namještenika Sarajevo ima najviše sindikalnih članova u ovoj grani u KS i reprezentativni je sindikat za granu državne službe u KS, a modernizacijom i profesionalnijim pristupom u radu nastoji biti točak promjena u cjelokupnom sistemu rada i zaštite radničkih prava i sloboda.

Sindikat obuhvata sindikalne organizacije Općinskog suda u Sarajevu, Kantonalnog suda u Sarajevu, Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, Profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo, Zavoda za izgradnju KS i Zavoda za planiranje razvoja KS, tepodružnice u Ministarstvu unutrašnjih poslova KS, Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice, Kantonalnoj upravi za inspekcije KS, Ministarstvu pravde i uprave KS, Direkciji za puteve KS, Pravobranilaštvu KS i Ministarstvu komunalne privrede i infrastrukture KS.